Chceš to, nebo to nechceš?


Před pár dny mi kamarádka řekla, že nemůže cestovat. Neumí jazyky, má v práci málo dovolené a také nemá moc peněz.

Sama jsem každou z těchto výmluv v životě použila mnohokrát, kdo taky ne?

Tentokrát jsem se však přistihla, že jsem ji nevědomky začala přeargumentovávat.

Neumíš jazyk?

Kdybych uměla jazyk všech zemí, které jsem navštívila, gratulovala bych si. Bohužel však cestuji pouze s angličtinou. A víte co? To, že já umím anglicky neznamená, že tento jazyk ovládají na místě, na které jsem se vypravila.

Jednou jsem ve Španělsku bydlela u staršího páru, který anglicky uměl maximálně hello. Na všem jsme se ale domluvili předem skrz Airbnb, kde mi odepisovali v kostrbaté angličtině, zkopírované z překladače.

Stejným způsobem jsem nyní komunikovala s ubytovacím zařízením v Itálii, kam zajišťuji firemní výlet. Paní na druhém konci neumí anglicky a já zase neumím italsky.

Na místě si asi moc nepokecáme, ale co bude potřeba, domluvíme. Jazyková bariéra nám nebrání ve výletu. Sláva technologiím.

Máš v práci málo dovolené?

Ne všichni mají tu možnost, ale ve většině firem dnes funguje home office. Tak proč si nevzít jednou počítat s sebou a nevyrazit s dětmi na hezké místo. Dopoledne můžeš pracovat a odpoledne se jít vykoupat v moři.

Ano, není to klasická dovolená, když musíte být na příjmu. Sama si nepamatuju, kdy jsem klasickou dovolenou naposledy měla. Od doby, kdy jsem na volné noze, tahám práci alespoň částečně s sebou všude. Je to o kompromisu a prioritách. Protože já totiž, na rozdíl od mé kamarádky, nemám dovolenou žádnou. Alespoň ne tu placenou.

Málo peněz?

S touto myšlenou jsem cestovala asi vždy, ale právě to bylo to poslední, co by mě zastavilo. Musíte umět hledat. Ať už levné letenky nebo ubytování na skvělých místech. Chápu, že ne všichni chcete spát v lese pod širákem nebo v autě. Ale je potřeba si zvolit, co od cestování čekáte.

Je to all inclusive hotel v resortu u moře? Nebo chcete vidět novou zemi, poznávat a zažívat?

A tak je to se vším. Někdo “chce” cvičit, ale fitko je moc drahé. Jiný by rád auto, ale nemá na něj.

Umíte něco, ale máte pocit, že to jiné nezajímá? Ukázali jste jim už vaši práci? Nebo si jen myslíte, že by to nikoho nezajímalo?

Sama se s tímto tématem potýkám denně. Pojďme v první řadě přesvědčit sami sebe, o tom, co v životě chceme. Pak až argumentujme ostatním.

Naše rozhodnutí jsou jen a jen naše. Záleží na nás, jak s nimi naložíme.

Comments

Add a comment

Your email address will not be published.

Your personal information will only be used for the purpose of processing this comment. Principles of personal data processing